вторник, 5 септември 2017 г.

Шведите успяват да пресадят своите корени...

В началото на 20 век около 15% от шведите, млади и здрави, емигрират в Америка. Повечето се заселват в Минесота, където, благодарение на издръжливостта и находчивостта си, на мрачната си религиозност и силно семе успели да обработват земята, в която никой друг не можел дори лопата да забие, във враждебен климат, който им припомнял дома. Те успели да превърнат прерията в море от жито и да нахранят света.
Смисълът на тази история е, че някога Швеция е била диаметрално противоположна на всичко, с което я асоциирамее днес: милитаристична, нетелорентна, реакционна, суеверна, йерархична и адски бедна. И след това, благодарение на някакъв катаклизъм, на нощно депресивно просветление с видение за нова реалност, появила се във въображението благодарение на шнапса и сауната, шведите решават да се променят, всички заедно, едновременно. Не просто да променят възглавниците и завесите, а да променят всичко. Да станат различни. Да станат плуралистични, либерални, модерни, спокойни по въпросите на секса, културно открити, демократично включващи, мирни и неутрални, предани на идеите на социалното благосъстояние, здраве, щастие и филмите на Бергман.
Аз дори не мога да си представя друга страна, която толкова ярко да доказва, че националните характеристики не се предават с майчиното мляко, а са резултат от много години на погрешни действия, предразсъдъци, страх, снобизъм и злоупотреби. Шведите успяват да пресадят своите корени и да станат международен стандарт на загриженост, образец на човека. И това е забележително.

Адриан Гил
A.A. Gill is Further Away

неделя, 7 май 2017 г.

August Landmesser - Човекът, който не вдигна ръка за поздрав

Човекът, който не вдигна ръка за поздрав.
Снимка от 1936 г. показва August Landmesser по време на спускането на вода на кораб в Хамбург. 
Самият Landmesser, работник в корабостроителница, е бил идентифициран едва през 1991 г., съобщава Washington Post, след едно от децата му вижда фотографията в немски вестник.


събота, 29 април 2017 г.

Не се притеснявайте, дори ако се смятате за успял, може би сте човек, който живее в материални лишения

Някои формулировки според Евростат:
>> Медианен еквивалентен разполагаем доход: Ако наредени, в ред от най-високата до най-ниската или най-ниската до най-високата, всички заплати на хората, работещи в дадена професия, медианният доход е тази заплата, която попада в средата на този диапазон.
>> 60% от медианния доход - линия на бедността.
Този индикатор не мери богатство или бедност, а ниски доходи в сравнение с останалите в страната. Това не предполага задължително нисък стандарт на живот.
>> 40% от медианния доход - дълбока бедност.
>> Лица, които живеят с материални лишения: този показател показва преценката на самите хора и състоянието на хората спрямо набор от 4 константни критерия, а не спрямо другите в обществото. В ЕС показателят се изчислява на база на въпросници до домакинствата, включващи въпроси относно девет конкретни проявления на материалните лишения.

Въпросник: Ако изпитвате лишения по повече от четири от тези 9 въпроса, вие живеете в материални лишения:

Въпроси към домакинството
1. Имало ли е домакинството затруднения при плащането навреме на следните разходи за жилището:
- заем за покупка на жилището, в което живее домакинството;
- наем за жилището, в което живее домакинството;
- текущи разходи за ток, вода, отопление (без разходи за телефон);
- вноски за погасяване на кредити;
2 Може ли домакинството да си позволи, ако желае, едноседмична почивка извън дома?
3. Може ли домакинството да си позволи, ако желае, консумация на месо, пилешко или риба (или вегетарианския им еквивалент) всеки втори ден?
4. Може ли домакинството да посрещне със собствени средства неочаквани финансови разходи (неотложен ремонт на жилището или колата, подмяна на пералня или хладилник, внезапно заболяване и др.)?
5. Притежава ли домакинството телефон (вкл. мобилен)?
6. Притежава ли домакинството цветен телевизор?
7. Притежава ли домакинството автоматична перална машина?
8. Притежава ли домакинството автомобил (вкл.и служебен, който се ползва за лични нужди)?
9. Ограничава ли се домакинството при отоплението на жилището поради недостиг на средства

петък, 31 март 2017 г.

задълго. завинаги.

Изборите щяха да имат смисъл, само ако се беше случило чудо и две от партиите, които сега останаха извън парламента - ДаБГ и НР - бяха влезли в НС с общ резултат над 35%. Единствено тогава можехме да очакваме управление от името на бъдещето. Присъствието в парламента в рамките на 4% носи морално удовлетворение и може би дребни, ама съвсем малки победи тук и там. Като в същото време легитимира управлението.
Чудо не се случи. Сега ще управлява миналото. Както то си знае.

Не вярвайте, че ако партиите на бъдещето се научат да говорят на езика на човека от малкия град и село, този човек ще се почувства разбран(а) и ще гласува за бъдещето.
Дори бъдещето да им е много симпатично, тези хора пак ще гласуват за местния феодал, за местния управляващ, за местния бизнесмен, за местния олигарх. Защото така е по-удобно, по-лесно, така правят всички, така си запазвам работното място, защото не искам на 35, 40 или 45 да почвам живота си отначало и, примерно, да се преместя в друг град и да започвам друга работа. Защото съм свикнал с миналото, а бъдещето не ми предлага нищо сигурно.
Нека  онези си крадат (винаги и навсякъде се краде, кой съм аз, че да оправям света), но и аз се справям някак си.

Това е като с продаването на гласове. Всички са против - и продавачи, и купувачи, но като дойде моментът и знаеш кой брои, гласуваш за този, за когото трябва, защото си запазваш работата, пък може и някой лев да дадат - я сега, а като премия.

Да, това е задълго. В рамките на човешкия живот - това е завинаги.

Не вярвайте, че е спечелила про-европейската партия. Истински про-руски партии в България ще има едва когато Путин започне да раздава на българския олигархиат поне толкова, колкото са еврофондовете. Засега това няма как да се случи. И съществува опасението, че той ще дава само на избрани, а да папкат искат всички.

"За да може олигархията да усвоява качествено натрупаните пари, има нужда от стабилност. Разпределянето на еврофондовете например е дълъг и сложен процес. Ако правителствата се сменят често, всеки ще дърпа към себе си и в крайна сметка парите може и да бъдат загубени за всички. Обратното – ако са заедно, може да усвоят повече ресурси.

През следващите три години държавата има да разпределя много повече пари, отколкото през предишните мандати. До 2020 г. има за усвояване 16.4 млрд. лв. от еврофондове. Фискалният резерв е на рекордно високо ниво от 11 млрд. лв. и от тях 4 млрд. могат да бъдат изхарчени от правителството. След 2018 г. достъпни за политиците ще станат и 2.6 млрд. лв. от Сребърния фонд. Всичко това е само плюс върху бюджетните разходи, които за 2017 г. са близо 37 млрд. лв. и има ясна тенденция да се увеличават. Предстоят големи сделки за превъоръжаване на армията, нови инфраструктурни проекти като магистрала "Хемус"..."
(via capital.bg)

Последно: когато светът или поне онази част от него, към която ние се водим, че принадлежим, се устремява към бъдещето, а ти стабилно си стоиш на място, ти всъщност се връщаш назад. Но страшно няма, на макрониво резултатите ще са обнадеждаващи, фасадата ще я крепим, а останалото кучета го яли. Да не се залъгваме, ние самите сме част от "останалото". Но това май на малцина пречи.

сряда, 29 март 2017 г.

Защо другарката Нинова не може да отмени санкциите срещу Русия?

Защо другарката Нинова, дори да беше станала премиер на България, нямаше да може да отмени санкциите срещу Русия? (Др. Нинова, мама не ви ли е казвала, че не е добре да лъжете?)

Кой взема решение за въвеждане на санкции от страна на ЕС: Съветът на Европейския съюз

Какво е Съвет на ЕС: орган за управление на Европейския съюз, който заедно с Европейския парламент осъществява законодателната власт на ЕС. Той е водещата институция при вземането на решения в областта на външната политика.

Как се вземат решенията в Съвета на ЕС: най-често с квалифицирано мнозинство, което се постига при 2 условия: 55 % от държавите членки гласуват „за“ — на практика това означава 16 от 28 държави; и предложението е подкрепено от държавите членки, които представляват най-малко 65 % от общото население на ЕС. Блокиращото малцинство трябва да включва поне 4 страни членки на Съвета, които представляват повече от 35 % от населението на ЕС. (В България живее 1.40% от населението на ЕС.) 
Останалото е аритметика.

До 31 март 2017 г. (вдругиден) държавите членки все още могат да поискат да се използва предишното правило за гласуване с квалифицирано мнозинство. Всяка държава има гласове, пропорционални на населението й: 
- Германия, Италия, Обединеното кралство, Франция: по 29 гласа
- Испания, Полша: по 27 гласа
- Румъния: 14 гласа
- Нидерландия: 13 гласа
- Белгия, Гърция, Португалия, Унгария, Чешката република: по 12 гласа
- Австрия, България, Швеция: по 10 гласа
- Дания, Ирландия, Литва, Словакия, Финландия, Хърватия: по 7 гласа
- Естония, Кипър, Латвия, Люксембург, Словения: по 4 гласа
- Малта: 3 гласа
Съгласно старото правило квалифицирано мнозинство в Съвета се постига при следните условия: а) мнозинство от държавите членки — 15 държави членки — гласуват „за“; и б) има най-малко 260 гласа „за“ от общо 352. 
Останалото е аритметика.

***
Тъй като предстои България да стане част от тройка (група от 3 държави членки, които изпълняват председателството на Съвета на ротационен принцип 3х6 месеца), не е зле българските политици, лидери на партии и ДОРИ граждани да прочетат поне краткото представяне на Съвета.


понеделник, 27 март 2017 г.

Махмурлукът на утрото след изборите

Чета и не вярвам на очите си! Страшна сеч е в нета. Ехтят люти закани. размахват се мръсни ризи. Омир, Омир да дойде!

Защо някои не могат да разберат, че "триковете" и "историческия компромис", въвеждането на патреотите във власта, службогонството на Кунева и Лукарски, особено съсипването на Фонда за лечение на деца и др., и др. са непреодолима преграда за хора с по-високи нива на нетърпимост към политическите "компромиси"?

Добре, на теб не ти пречат провалите на РБ 1, 2, 3, но защо не приемаш, че на други им пречат? Че те, при коалиция на ДаБГ с НР, просто нямаше да гласуват изобщо?
Защо не можеш дори да допуснеш, че за доста хора личните грешки на Радан Кънев (неизключване на Москов от партията, поставянето на партньорите от коалицията пред свършен факт - на няколко пъти, мълчанието при зануляването на Гражданския съвет на РБ, желанието за намиране на общ език с Марешки, и др.) минават отвъд възможността за компромис? Че за много хора именно РБ се оказа злощастният пример на съдбата на безпринципните коалиции, защото принципите бяха препикани като мушкато?

За някои хора е нормално да говорят за коалиция между РБ3, НР и ДаБГ.
За други - за коалиция само между НР и ДаБГ, защото Лукарски и Кунева са изразители главно на собственото си безгръбначие, алчност и нагон за власт (да не забравяме и Глас народен).
За трети хора тези коалиции - и двете - са напълно невъзможни. Днес.
Просто приемете, че такива хора има и те имат право да съществуват.
Когато създаваха партията си, те не ви обещаха, че вашите партии ще влязат в Парламента.

Виждам, че най-остри са нападките срещу ДаБГ. "Предатели", "разцепили"...  Какво е това болшевишко мислене, ди ви питам аз?
Но не ДаБГ ви е виновна за изборния резултат.
Ако по време на кампанията Нова Република се бяха съсредоточили повече върху собствената си работа за спечелване на избирателя и бяха произвели примерно не така отчайващи клипове, може би щяха да постигнат по-оптимистични резултати.

Да, съжалявам за качествените хора от НР и ДаБГ, които останаха извън парламента.
(Според мен, в РБ3 такива посто не останаха.)
Но! Спрете с това хейтърство, защото... Защото то показва само това, че коалицията между  НР и ДаБГ наистина е била невъзможна.

И все пак има надежда за страната. И тя, според мен, идва от Европа, по-точно от българското председателство на Съвета на ЕС, и още по-точно от нашия страх "да не се изложим пред чужденците". Според мен, такива антиевропейски изцепки, каквито видяхме в кампанията, няма да виждаме близките година и половина. А  това си е победа отсекъде.



 

петък, 17 март 2017 г.

Как се произнася?

Huawei - Уа-уей

Xiaomi - Шао-ми́

Asus - Ей-зу́с

Mac OS X - Мак о-ес тен или дори Маг оу-ес тен

MIUI - Ми-ю-а́й

Exynos (Samsung Exynos) - Ек-си-но́с

Bose - Бо́-уз

Qi - Ци или Чи

Xerox - Зи́-рокс











вторник, 14 март 2017 г.

Нова българска комедия

В моя сценарий за българска комедия видна журналистка обича да прави репортажи от горещи точки на планетата, придружена единствено от оператор и въоръжена с интелекта си.
Гаджето ѝ, което се пада премиер на държавата, е силно загрижен, от една страна, за творческото ѝ развитие, и, от друга - за личната ѝ безопасност. Та вдига той телефона на колеги от Франция и обяснява идеята си: Не може ли там да разиграем военни действия, талибани, опасности, бомби, престрелки и т.н., но при спазване на постановъчната дисциплина и на изискванията за безопасност на труда на работното място, и ролите да изпълняват вашите командоси от Чуждестранния легион? Няма проблем, чува от другата страна на слушалката.
След кратък репетиционен период всички участници научават кой какво къде кога, статистите и изпълнителите на роли от втория план са разположени по местата си, гримьори и костюмери са си свършили работата, всичко е на ниво "хиперреализъм".
Пристига изпълнителката на главната роля, прави интервюта, тя, разбира се, не подозира, че всичко е постановка. Обстрелват колата, в която пътува, дори се създава ситуация, в която операторът снима със скрита камера. 
Репортажът е заснет, журналистическият тандем се завръща в родината, държавната тв излъчва кадрите, всички са развълнувани, журналистката е скромна и за пореден път дава пример на гилдията какво е истински професионализъм.
Остава дребен проблем във вид на разплащане за предоставените услуги. Мон дьо! Два милиона, няма проблем!
Междувременно обаче гаджето е престанало да е гадже, а също така е престанало да бъде и премиер. Фактурата получава следващия премиер. Който се разплаща, за да не стават международни инфекции. Чисти сметки, добри приятели, както казва народната мъдрост.
Мисля, че комедията може да стане по-смешна от "Мисия Лондон"!

неделя, 5 март 2017 г.

С. С. Татишчев, 1890: Да постъпим с България като с Полша - да я разчленим, да я размажем, да я изтрием от лицето на земята

"Такава е в общи черти единствено разумната програма на бъдещото отношение на Русия към България, ако приемем за изходна точка убеждението, че интересите на двете страни ни най-малко не си противоречат, а напротив - достатъчно съвпадат, като служат за здраво съединително звено между тях.
Но какво да правим, ако това убеждение повече не се споделя от политическите водачи на българския народ, ако продължителното наше отдалечаване ги отдели от нас и даже ги сближи с нашите противници дотолкова, че те поеха положителни договорки с тях, те влязоха в заговор против Русия?
Ако е така, на Русия не ѝ остава нищо друго, освен да погледне право в лицето на опасността и, осъзнавайки погрешността на своите по-раншни въззрения за България, да се освободи от всякакво съчувствие към тази страна, нейните водачи и население, да ги признаем за свои заклети врагове, толкова по-непримирими, колкото по-значителни са оказаните от нас благодеяния.
Щом като се убедим в предателството и измяната на българите, ние следва да се отнасяме към тях като към врагове, без да се утешаваме с мнимо различие между настроението на народа и неговите водачи, той като в политиката всеки народ отговаря за своето правителство.
Всичко, направено от Русия за България, трябва да бъде развалено. Цел на нашите усилия трябвада бъде не "целокупна" България, а подялба дори на сегашното княжество между неговите съседи: румънци, сърби и гърци, с изключение на широка ивица по Черно море, която Русия може да потърси начин да остави за себе си. С една дума, ние сме в правото си да постъпим с България, която ни измени и се присъедини към страната на нашите противници, както постъпихме с Полша - да я разчленим, да я размажем, да я изтрием от лицето на земята, в назидание на всички останали племена, населяващи Изтока, в доказателство на това, че позорен и бедствен край очаква всеки славянски народ, който дръзне да вдигне ръка срещу велика Русия."

Из миналото на руската дипломация. Исторически изследвания. Полемически статии на С. С. Татишчев. Санкт-Петрург. Издание на А. С. Суворин. 1890.

* Серге́й Спиридо́нович Тати́щев (10 марта 1846, Санкт-Петербург — 20 августа 1906, Грац, Австрия) — русский дипломат, историк и публицист из рода Татищевых.




понеделник, 20 февруари 2017 г.

Помните ли Закона за амнистията?

- Всички крадат
- Всички крадат, но САМО БСП, ДПС и НДСВ (тройната коалиция) приеха закон, който оневини ВСИЧКИ длъжностни лица, извършили до 1 юли 2008 г. престъпление по служба, включително, ако са злоупотребили с власт или са превишили правата си.

Забравихте ли Закона за амнистия, приет на 26 март 2009, и влязъл в сила на 22 април 2009?
Законът от 4 члена и 3 параграфа амнистира де юре всички министри, извършили заменки, подписвали скандални концесии и обществени поръчки, и т.н. и т.п. Всеки от тях се скрива зад неинформираност или недостатъчна компетентност избягва обвинението в предумишлено престъпление.
Практически със закона тройната коалиция обезсмисля чл. 282, раздел ІІ на НК, където се разглеждат длъжностните престъпления. защото всяко извършено по непредпазливост до 1 юли 2008 г. не е престъпление изобщо, защото е амнистирано.
(Дори, според чл. 24. ал. 1 на НПК „не се образува наказателно производство, а образуваното се прекратява, когато (...) т. 2. деецът не носи наказателна отговорност поради амнистия”.)
Интересен е изборът на времевия хоризонт на амнистията - 1 юли 2008 г., самият закон е приет 9 месеца по-късно, а правителството на Станишев е разпуснато на 27 юли 2009. До днес няма обяснение или анализ какви конкретно престъпления е трябвало да скрие законът.

петък, 17 февруари 2017 г.

За др. Нинова и CETA

Видяла жабата че подковават вола и тя вдигнала крак. Ама и псувала в същото време. Като каруцар.
Това е по повод изверженията на Нинова за търговския договор с Канада.
Първо, сигурна съм, че др. Нинова договора не го е чела. Защо съм сигурна? Защото е много дълъг, а другарката Нинова сега няма време - заета е с предизборни лъжи и обещания. Освен това прочетох, че този договор НЕ отваря широко вратите за ГМО в Европа, а др. Нинова не е прочела дори прес информацията за договора.
"Не съм чел/а, но осъждам." Така едно време БКП осъдиха Солженицин, така БСП днес осъждат СЕТА.
Ако пък смятате, че го е чела...
Ако пък смятате, че го е чела, тогава идва по-страшното предположение: че др. Нинова лъже целенасочено и разпасано.
Второ, другарката Нинова не се интересува от безвизово пътуване до Канада - тя има сантимент към САЩ (сина си беше пратила там да учи), така чe приказките, че СЕТА щяла да ни отмени визите за Канада, хич, ама хич не я интересуват.
Трето, като гледам този активизъм и тази младежка страст на др. Нинова по отношение на Канада, ще си помисля, че този договор страхотно ще ни повлияе на търговията и развитието. Поглеждам в сайта на Министерство на икономиката - и, о! изненада! - ние имаме смешно малки търговски отношения с Канада.
Внасяме от Канада Меден камък, Други печатни произведения, Електрически машини и апарати със специфично предназначение, Ракообразни, Електрически апарати за сигнализация на обща стойност толкова скромна, че я прави пренебрежимо малка дори за българските условия. Когато има ръст на вноса от Канада, това се дължи главно на регистрираните покупки на меден камък (това даже гугъл не знае какво е). Повтарям, България през последните 15 години НЕ е внасяла ГМО и канадско месо.
Т.е. дори нищо да не внесем от Канада на практика никой, повтарям, никой няма да го усети. Просто обяснете на вашите привърженици, че не е добре да внасят каквото и да било от Канада и не е добре да купуват канадски стоки. Все пак СЕТА никого не задължава да внася от Канада.
Има обаче време до ратифицирането на СЕТА от НС и дотогава някои от видните бизнесмени членове на БСП може да поискат да внасят именно гемеото на Канада у нас. За щастие, обаче, договорът не го допуска.
Четвърто, със специално възмущение искам да отбележа партизанската лексика на др. Нинова, взета от първите две седмици след 9 септември 1944 г. Поименни "Списъци" с "национални предатели", "трибунал".
Не знам кой ви е учил на тия думички, но не е редно те да се произнасят сред прилични хора. Асоциациите, които предизвикват те, са за убийства по тъмни доби без съд и присъда, мандри с кашкавал, Трайчо Костов, горяни, Горуня, Белене, Георги Марков...
Последно, не съм чела договора, нито приложенията към него, и засега нямам мнение за него.
Обаче!
Истерията и комсомолския плам на др. Нинова ми казват, че други са интересите зад гърба й, и освен това, др. Нинова, не е хубаво да се лъже, независимо дали сме в предизборна, предпредизборна или следизборна ситуация. Мама не ви ли е учила на това?




четвъртък, 26 януари 2017 г.

Give me your tired, your poor...

"Дайте ми вашите уморени, вашите бедни,
Вашите сгушени множества, копнеещи да дишат свободно,
Злощастните отхвърлени от вашите изобилни брегове,
Изпратете ги - бездомни, подмятани от бурята - на мен.
Вдигам светилника си до златната врата!"

из "Новият колос" (The New Colossus), сонет на Еми Лазар (1849-1887), написана през 1883, през 1903 гравиран върху бронзов плакет във вътрешността на Статуята на свободата.

“Give me your tired, your poor,
Your huddled masses yearning to breathe free,
The wretched refuse of your teeming shore.
Send these, the homeless, tempest-tossed to me,
I lift my lamp beside the golden door!”

from "The New Colossus", a sonnet by American poet Emma Lazarus (1849–1887) who wrote it in 1883 to raise money for the construction of the pedestal of the Statue of Liberty. In 1903, the poem was engraved on a bronze plaque and mounted inside the pedestal's lower level.



сряда, 25 януари 2017 г.

Българската цивилизация

"В Англия и изобщо в Европа имат твърде криво понятие за българите. Аз винаги съм
слушал и, да си кажа правото, до последно време самичък мислех, че те са диваци, не
по-цивилизовани от американските индианци. Представете си моето удивление, когато
узнах, че почти във всяко българско село има училища, и че тия школи, където те не са
изгорени от турците, се намират в цветущо положение. Те се издържат от сумите на
доброволно възложен на себе си от българете данък, не само без правителствени
подбуждания, но и въпреки многочислените затруднения, причинявани от властите,
обучението в тия училища е безплатно — и за богатите, и сиромасите. И така надали
ще се намери българско дете, което да не знае да чете и пише, и изобщо процентът на
грамотните в България, не е по-малък от тоя в Англия и Франция. Така също аз мислех,
че българските села се състоят от няколко малоценни къщици. които не е трудно да се
направят подир пожара. Но какво беше моето изумление, когато видях, че повечето от
тия села са добре съградени градчета с яки каменни домове и значително количество
състоятелни, даже достатъчно богати граждане; някои от тях могло би да бъдат
сравнени с английските и французски паланки. В действителност излиза, че българите
не само не са диваци, но те са трудов, предприемчив, честен, образован и мирен народ.
Що се отнася до българското въстание, имало е слаби опитвания в две—три села, но не
в Батак, и излиза, че тука не е бил убит нито един турчин."
Дженюариъс А. Макгахан. Турските зверства в България — писма на специалния кореспондент на Daily News Дж. Макгахана. Превел С. Стамболов. София 1880. Скоро-Печатница на Я. С. Ковачев.


Патреотизам

"Това понятие - "антиамерикански" - е доста интересно. Това всъщност е тоталитарно понятие. То не се използва в свободните общества. Ако някой, да речем в Италия, критикува Берлускони или корупцията в италианската държава, той не е наричан "антииталиански". Ако го нарекат антииталиански, хората ще изпоприпадат от смях по улиците на Рим или Милано. В тоталитарните държави, както и в Съветския съюз едно време да наречеш някого антисъветски беше най-лошото осъждане."
Ноам Чомски за обявяването на някого за антиамерикански