сряда, 30 юни 2010 г.

Follow the money

Улисани да коментираме абсурдната, смешната, безсмислената и т.н. акция срещу Читанка, пропуснахме да се запитаме: абе колко ни струва тя?
Г-н Рицар Колев е някакъв среден шеф, който има подчинени и шеф(ове).
Подготвя план за работа (годишен, месечен).
Шефът(овете) одобряват, нанасят поправки (евентуално).
Започва реализация на акцията – със следене на сървъра по различни градове и покриви.
Подчинените пишат ежедневни, седмични, месечни отчети.
Г-н Рицар Колев също пише ежедневни, седмични, месечни отчети.
Шефът(овете) ги четат, резюлират, одобряват, дават напътствия.
Най-сетне акцията се провежда.
Тук се включват пиарите и МВР-кинаджиите.
Тъй като електоратът не разбира за какви „сървъри” и „авторски права” става дума, трябва да се снима образователен филм. Разиграва се мизансцен, снима се, монтира се, пише се сценарий, озвучава се. Подава се на медиите. (Дали преди това се изготвя медийна стратегия? А след това – медиен одит?)
И за всичкото това се получават заплати, заплати, заплати. Държавата плаща осигуровки от държавния бюджет, т.е. от нашите данъци.
И ако поискаме да разберем колко все пак струва всичко това, отговор няма да получим, защото е държавна тайна и не се подчинява на Закона за достъп до обществена информация.
Чудничко!
И като знам, че МВР е едно от министерствата, което, криза-не-криза, няма да реже никакви разходи (второто е МО), ми става още по-хубаво. Реформиране на стистемата? – Забравете.
И да ни е честито!
Както се казваше в българския филм „Илюзия”:
- Какво мислите за правителството?
- Аз не мисля за него, аз го обичам!

Звуци от градината и гласът на градинарката...

четвъртък, 24 юни 2010 г.

Брайл, Българска книга и рицарите

Сутринта представителка на Асоциация „Българска книга” в ефира на Нова обясни, че слепите, съгласно международните документи, имат уреден свободен достъп до книги на Брайлово писмо. Удивителна осведоменост!
Да не си чувал или да не правиш нищо за разпространение на изданията си чрез интернет и вече широко разпространените „четящи” програми за хора с проблеми със зрението е равносилно на това, да разчиташ достъпът до четене на незрящи да се осъществява чрез книги, записани на касетки, във времена, когато касетофони вече не се продават.
Безобразната откъснатост на издателствата от темпото на развитие на читателите е равна само на огромното закъснение, с което законите – български и международни – се адаптират към променената обществена среда.
Самата аз не ползвах Читанка – твърде изморително е за очите ми. Но вече ще я ползвам – като протест срещу акциите на въпросната асоциация и нейните рицари.
Преди години Стивън Кинг набираше чрез интернет пари за издаването на поредната си книга The Plant, като публикуваше глави от нея. Молбата му, публикувана на сайта, беше да платиш долар, и тогава да влезеш да четеш. През първата седмица имаше 152 000 сваляния, 93 000 читатели бяха платили, а 23 000 бяха обещали, че ще платят по-късно. Мнозина бяха поискали да платят повече, за да помогнат. Аз не я четох онлайн, защото нямаше как да преведа този долар. Издателите на Кинг Hodder & Headline са лишени от приходи в този експеримент, но са "delighted", защото не смятат, че това ще унищожи издателството, а само ще разшири кръга на читателите на Кинг.
Колко показателно – когато обичаш автора, плащаш с удоволствие и уважаваш позицията му.
В нечетяща България целенасочено да съсипваш безплатен ресурс, от който никой не печели, и в който представените от теб книги се броят на пръстите на двете ръце, вместо да поискаш да бъдат свалени от сайта, не е малоумие, а насилие, подплатено с репресивната мощ на държавата.
Ако Читанка се беше подсигурила и беше взела от всеки от авторите, качили сами свои творби в сайта, по една декларация, прошнурована и пронумерована, щеше повече да отговаря на изискванията на закона. Но какво да правиш – общуването в интернет е неформално.
Не може водещият бегач непрекъснато да се оглежда и да изчаква да го настигнат останалите бягащи (ходещи?).

сряда, 23 юни 2010 г.

Батурина

Името „Батурин/а” произлиза от тюркското име Батур = Батир = богатир, популярно сред наследствените аристократи на татарите по времето на Златната орда.
Елена Батурина е първата рускиня милиардер, трета в света по богатство с 2,9 млрд. щ.д. според сп. Forbes . На първо място е китайката Ву Яхун (3,9 млрд.щ.д.), втора - Розалия Мера (3,5 млрд.).
Съпругата на московския кмет Лужков е надминала такива бизнес дами (на руски – бизнесвумен) като Опра Уинфри, Дорис Фишер (Gap, Old Navy и Banana Republiс), Джулиана Бенетон (Бенетон), Джоан Роулинг (Хари Потър).
CV:
Родена е на 8 март 1963 г. в Москва в семейство на работници в завод "Фрезер".
След завършване на 10 клас (средно образование) година и половина работи в завод „Фрезер”.
Следва вечерно Институт по управление (днес – Академия по управление).
1982 г. – получава диплом по специалността „инженер икономист по организация на управлението”.
Научен сътрудник в Институт за икономически проблеми на комплексното развитие на град Москва.
Главен специалист към комисията по кооперативна и индивидуална трудова дейност към Мосгорисполком (каквото и да значи това).
1991 - Основава компанията "Интеко" за производство на мебели, посуда и аксесоари от пластмаса (представям си я до шприц-машината).
По-късно компанията се превръща в стоителен гигант. (Което няма нищо, ама нищичко общо с кметуването на съпруга й и строителния бум в града.)
1991 – омъжва се за 31 години по-възрастния от нея бъдещ кмет на Москва Юрий Лужков (когото преди няколко години бяха определелили за най-секси мъж в Русия).
1999 се кандидатира за депутат в Госдумата (но май не е избрана).
В свободното си време обича да играе тенис заедно с Юрий Михайлович и да язди кон.


Източник:
http://inosmi.ru/photo/20100616/160641279.html

понеделник, 21 юни 2010 г.

6 кратки

Бащите ни, загащени до над кръста и стиснали в шепи пазарските мрежи, чакат на автобусната спирка.

Прагматичността на габровци – един тур (няма за що да харчим пари и усилия) и избор в полза на управляващите (да дойдат все пак европарите и водният цикъл).

Тотомилионерът остава дълбоко законспириран. Явно сме преборили мафията.

Простреляният общински съветник бил хрисим с избухлив нрав. Атака не коментира представителя си.

Параванката пък го гледали 2,5 пъти повече хора от премиера. Коментари няма. Моето обяснение: ТВ Ер малък се превърна стабилно в телевизията на неработещите пенсионери. Зрителите на другите телевизии са на работа/почивка/разхождат бебето. Моето впечатление: президентът беше много натокан и правеше ненужни жестове, дето западни имиджмейкъри казват, че трябвало да се правят, ама като си прав, а не седнал и в едър план (костюмът му стоеше само както стоят скъпарските костюми); премиерът беше настинал и не подпали моторетката по никоя от темите в разговора, благодарение на което стоеше като много европеец и много помъдрял.

Очаква се ново епохално откритие да направи нАучната експедиция, която издирва месото в кренвиршите. А в Италия, казват, съдържанието на месо в кренвиршите било 80%!

четвъртък, 17 юни 2010 г.

Тютюн

Поне от 7 години всички, които взимат решенията в нашата страна, са знаели, че тютюнът няма бъдеще. И са реагирали. Парите са усвоени, алтернативен (спа) поминък има (за някои). За останалите – оказва се, че сами са си виновни, защото не прегърнали идеята за алтернативно земеделие.

Хронологията:

***

През 2002-а Ахмед Доган искаше да внесе 12 хиляди елитни биволи и биволици от Индия и така да подмени голяма част от отглежданите у нас крави с биволи. Сделката трябваше да бъде финансирана от Ислямската банка за развитие, а мащабната акция на Доган, която така и не се реализира, да осигури поминъка на бедния електорат на ДПС. По времето на земеделския министър Мехмед Дикме в кабинета на НДСВ пък се роди идеята за алтернативно земеделие в Родопите - отлеждане на къпини, малини, лешници и др., но и тя не беше прегърната от местните и тютюнът пак си се садеше.
Източник: http://www.bnews.bg/article-1997

***

Дикме развързва златната кесия за електората в Родопите (9 ное 2002)
Овошки и лавандулови полета трябва да изместят тютюна като основен поминък в региона
… беше анонсирана подготвената от земеделското министерство по идея на депутатите от ДПС Програма за алтернативно земеделие в Родопите, която министър Дикме представи пред правителството на специално заседание на министрите през изминалата седмица в Кърджали. Програмата предвижда инвестиции от 100 млн. лв. и има за цел да съживи изостаналите региони в Южна България чрез създаване на алтернативно и ефективно земеделско производство, обяви Мехмед Дикме.
Според програмата осигуряването на заетост и доходи за хората в региона ще стане чрез инвестиции в създаването на насаждения за отглеждане на овощни култури като орех, лешник, бадем, сливи, ябълки, череши, вишни, ягоди, малини, къпини, боровинки и арония, култивирани билки и етеричномаслени култури като лавандула, градински чай, мащерка, планинска чубрица, бял риган, шипка и мента. В програмата се залагат и инвестиции за производство на лен и ръж, а също и за създаването на зайцеферми, кравеферми, биволоферми, козеферми и овцеферми.
Проучвания на агроминистерството дори показвали, че производството на нетрадиционните култури ще е много по-рентабилно от това на тютюна и картофите.
Какъв ще е ефектът от програмата и доколко ще има прозрачност при раздаването на държавните пари е още рано да се каже.
Източник: http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2002/11/09/218343_dikme_razvurzva_zlatnata_kesiia_za_elektorata_v/

***

Ахмед Доган (22 Юни 2006)
… Вече е осъзнато, че тютюнът има още десетина години и затова разработваме алтернативни програми. За Родопите показахме нов модел за поминък.
- Говорите за най-големия СПА-център в Девин?
- Да. Каня ви в Девин, ако кажете че сте видели друго такова нещо на европейско равнище, ще поканя и целия "24 часа" на мои разноски. Около 500 легла са. Според европейските стандарти едно легло храни 4 души, по нашите - 5-6. Значи близо 3000 души в региона ще се издържат от това. Да прибавим хората, които ще отглеждат плодове, зеленчуци, меса, млечни продукти, ще се грижат за 1500 овце, за собствена мандра, оранжерия. Всичко това ще гарантира на туристите произход на храните.
Източник: http://www.dps.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl?s=001&p=0038&n=000003&g=

***

ивкръ (29 октомври 2008)
Къде са им програмите за алтернативна заетост, какво стана с обещаните от Доган десетки хиляди биволи и биволици от Индия? Защо пречеха на приватизацията на Булгартабак и вместо страната да получи много пари от читави инвеститори и да ги вложи в разнообразяване на поминъка в смесените райони
Източник: http://www.vsekiden.com/?p=40600

***

Аргир Живондов, шеф на Овощарския институт в Пловдив: С успех могат да гледат бадеми, лешници, орехи, джинджифил (28-ми януари 2010)
Преди повече от 10 г. с колеги разработвахме програма за развитие на алтернативно земеделие в Източните Родопи. Представихме я на аграрното министерство, но не намери реализация, защото всяко правителство следваше свои интереси.
Източник: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=359848

***

(04.09.09)
… проверките, които служителите на фонд “Тютюн” са извършвали, са били по-скоро за отбиване на номера, защото те не са разполагали нито със скици на площите, нито с GPS уреди. През 2007 г. контрольорите са се ориентирали... по километража на колите, с които са обикаляли площите.
Проверка на Сметната палата установила, че за три години във фонда са били раздадени 400 млн. лв. на фирми и тютюнопроизводители без почти никакъв контрол.
Източник: http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=221114

сряда, 16 юни 2010 г.

Жега, не жега, искам си отговор на въпроса!


Жега, ей!
Мозъкът ми се разтопи и го нося като в кофа вместо в глава.
А в Западна Европа – студ, хората дори и не знаят, че е лято.
В това виждам и основната причина Олито Рен така да е отворил очички и да има претенции към нашата статистика и към нашия финансов министър.
Нищо, като дойдат експертите му да проверяват, трябва да ги сложим в кабинет без климатик. Надявам се поне един такъв да се намери в сградата на МФ. И толкоз. Повече не ни трябва. Като почне да им се премрежва погледът от жега, ще ги питам аз къде са тия фалшификации, дето им се привиждат. Те и гърците не от друго – от жега няколко годинки са допускали грешки в отчетите си. Гледам, че другите проблемни страни – това Португалия, това Испания – все от зоната на жегата са.
Това е моето конструктивно предложение – просто един кабинет без климатик.

Което веднага ми припомня как преди години един американец се прибира у дома след едномесечна командировка в България. Прибира се през лятото, а живее в щат, дето е бая горещо. Посреща го жена му на летището – прегръдки, целувки, но човекът мълчи. Пътуват към дома – мъжът пак мълчи. Стигнали си у дома, а той влязъл и изключил климатика. И пак мълчи. Пет, десет минути. Двамата почнали да се потят. Съпругата доста се поизнервила, че са й побъркали мъжа, но той най-сетне отворил уста и казал:
- Просто исках да разбереш как съм се чувствал през последния месец.

Той и Доган така – мълча, мълча, пък подкрепи протестите на тютюнопроизводителите. Те протестират, защото правителството, обратно на решението на Евросъюза за спиране на всякакви помощи за тях, и тази година ще им плати едни пари от нашите данъци, ама не били 170 млн., колкото искали те, а били само 128 млн. Хак му е на Бойко – да разбере, че така и така ще протестират, по-добре да не им беше давал пари. А Доган жив да го ожалиш – и на вас да ви бутнат барбекюто и оградката, и вие ще подкрепите протести всякакви.

И на целия ми разтопен мозък – днес от сутринта всякакви експерти са ме нагънали да ми обясняват как без АЕЦ Белене направо съм го закършила. Щраках по каналите сутринта, и излязох да пия кафе на хлад. Щото колкото и да ми е разтопен мозъкът, и колкото главата ми да е кофа, искам да получа отговор на следния въпрос:
АМИ отработеното гориво къде ще го складирате?
ЕК постанови, че всяка държава с атомни мощности на своя територия ще си погребва отработеното гориво.
Досега нашето радиоактвивно гориво пращахме обратно в Русия. Е, имаме и и хранилище, което, казват, било малко, а дори и голямо да е, има срок на валидност до 24.06.2014 г.
Та пак ви питам, къде точно ще разположите хранилището за отработеното гориво на Белене? Спомняте ли си сагата за определяне на място за общинско/регионално сметище? Което даже не е радиоактивно? Или смятате да разкарвате по пътищата на България радиоактивни „бали”?

петък, 11 юни 2010 г.

Stay hungry. Stay foolish

четвъртък, 10 юни 2010 г.

Хи шуд аполоджайз

Политическата реч унас става все по-изискана.
Пример от тия дни:
Въпрос: Г-н Премиер, .......
Отговор: Точно на тебе найш кога ще отговора!

Ай ем спийчлес.
Обаче защо мълчи журналистическата гилдия?


Европарите са вредни

Вчера чух* Георги Ангелов** да казва, че във Великобритания кралицата е най-голям потребител на еврофондове по линия на Европейския фонд за развитие на селските райони – като най-голям собственик на земеделски земи. Така е, защото, обратно на посланието на „комуникационните” (т.е. рекламните) кампании на МЗХ, парите за развитие на селските райони отиват не при дребните земеделци и животновъди, а най-вече при едрите.
Досмеша ме, като си представих кои са българските аналози на кралицата като пръв получател на директни плащания – дъщерята и съпругата на един бивш зам.-министър. Сакскобурга още не се е вредил, защото по отношение на горите още не се плаща на дърво и/или храст.
Та английската кралица ме връща към обяснението защо има толкова оперативни програми, а програмата за развитие на селските райони не е оперативна.
Ако четете информация за фондовете на ЕС, ще видите че трите фонда - Европейският фонд за регионално развитие, Европейският социален фон и Кохезионният фонд – „вървят” винаги заедно. Тяхното усвояване от държавите-членки е подчинено на критерии – страните, чийто БВП на глава от населението е над 90% от средния за ЕС, имат право да кандидатстват по цел „сближаване”, а тези с БВП под 90% на глава от населението (т.е. новите страни членки + Гърция, + Потругалия) - по цели „регионална конкурентоспособност и заетост” и „териториално сътрудничество”. Пътят към тези фондове са оперативните програми.
Когато започват да се обсъждат субсидиите за селските стопани/райони, богатите страни (тези по първа цел „сближаване”) си казват: ако се наложат подобни ограничения, нашите стопани няма да могат да получават толкова пари, колкото ни се иска. И къде ще ни е печалбата тогава? Така Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони остава фонд сам за себе си – нито структурен, нито кохезионен - и по него кандидатстват всички страни членки на ЕС. Подобно е положението и с Европейския фонд за рибарство.
(Тук ще отворя пак скоба – хора, не си мислете, че с европейски пари може да се финансира култура ВМЕСТО рибарство. Не може. Онзи ден слушах един културен деятел да се възмущава как за театри пари нямало, ама ето, за рибарство има. Европата е преценила, че иска да подкрепи рибарството в страните, където го има. А културата, образованието и здравеопазването са си национални приоритети и те по принцип не се финансират от еврофондове. Затварям скобата.)
В резултат колкото по-голям собственик си (на земя или на животни), толкова повече помощи (директни плащания) получаваш. Нещо повече, при кандидатстването с проекти формулярите за кандидатстване са толкова сложни, че само големи фирми могат да заделят хора, време и средства за подготовката им. Отчетността се базира на принципа „всеки е престъпник до доказване на противното”. Освен ако няма вътрешни хора сред проверяващите.
На наша почва, освен семейството на бившия зам.-министър, по Програмата за развитие на селските райони бяха подпомогнати видни производители на алкохол, бяха построени хотели по морето (защото селска община по българската класификация е такава, в която няма населено място над 30 хил. души и от 264 общини в България 231 са определени като селски). Мощното развитие на ВЕИ сектора в селските райони, което медиите наричат „следващия балон” (след спукания на строителния бум), също ще бъде подкрепено с европейски пари и от наши администратори.
Ефектът е, че икономическото развитие става с все по-засилващо се участие на държавата и в разрез с принципите на пазарната икономика. Участие административно, корупционно, про-кризисно. Какво от това, че и в Европа е така? То се видя докъде стигна Европата. Колкото повече европари – толкова повече държава в икономиката. И съответно – по-малко пазар. Затова европарите вредят на свободната пазарна икономика.
Защото кой в крайна сметка решава как те да бъдат „инвестирани”? Армия служители, работещи в министерствата в периода 2005 – 2007, в голяма степен формулираха и представиха пред ЕК за одобрение оперативните програми („Транспорт”, „Околна среда”, „Регионално развитие”, „Конкурентоспособност”, „Развитие на човешките ресурси”, „Административен капацитет” и Техническа помощ) и двете национални програми (Програма за развитие на селските райони и за рибарство и аквакултури). Точно те взеха решение да се развива този, а не онзи сектор. И, както се оказва, доста от тях са имали нещо „друго” предвид. Това е като да ползваш вътрешна информация на Уолстрийт и да си купиш акции точно преди цената им да почне да се вдига. И докато един бивш зам.-министър е имал глупостта (или по-скоро убедеността, че е недосегаем) да излезе на светло, като позволи на родата си да бъде в първите рeдици на получателите на европари, не вярвам, че авторите (името им е легион) на хилядите страници български стратегически документи могат да бъдат разследвани. Отделно – няма и желание за това.
Нещо по-лошо, в най-скоро време ще започнат да се подготвят стратегическите документи за следващия т.нар. „планов период” (2014 – 2021) от „реформираната” държавна администрация. Предполагам, в същата тайнственост и при същата имитация на обсъждане с експерти, както и при предишния период. И вероятно със същия резултат.
Не съм икономист, но като чета разни неща в нета, ето какво си мисля.
___________________________________
* Дарик, Челюсти
** Георги Ангелов е икономист. Той отскоро най-сетне е преодолял присъщото му нежелание да комуникира, и дори е започнал да прави жестове и да говори с по-раздвижена интонация. Дано сега почнат да го разбират повече!

Логиката за тока

Любимият ми чешки карикатурист Владимир Ренчин е вечно актуален:


- Ама че сте инати! Повишихме цената на тока – вие почнахте да пестите. Така че пак трябваше да я повишим. Толкова ли е трудно за разбиране?!

понеделник, 7 юни 2010 г.

Животът ли зацикли като издраскана грамофонна плоча?

Явно, че съм от поколението, което казва „грамофонна плоча”, а не „винил”. И съм учила английски, когато очилата бяха spectacles, а не glasses. Но именно разликите ми дават усещането за устрем, движение, посока. Когато навлизат нови думи, нови професии, а много стари изчезват, когато усещам пропастта между поколенията като огромни крачки, с които се присъединяваме към света и ставаме негови граждани.
От няколко години обаче всяка година махаме книгите от пл. Славейков и месеци спорим за това. Пак чакаме половината страна да бъде залята от порои, а другата да изгори от суша. Джакпотът пак е набъбнал и става основна тема в новините. Пак правим Околовръстното и магистралите. Улиците пак са дупка до дупка. И пак са мръсни. Пак качват цената на парното и тока. И на газа. И цигарите пак са контрабандни. Пак ще въвеждаме платено висше и пак сме пред избори. И футболът ни пак нищо не струва. И пак няма осъдени. Пак, пак, пак...
Както се казваше във филма „Юг” на Фернандо Соланас* (по памет): Човек трябва да изживее толкова много нещастия и толкова много страдания, само за да получи онова, което е имал преди 10 или 20 години...

* Награда за най-добър режисьор, Кан, 1988


Гръцката криза – част 3

Първа и втора част ТУК.
В третата (последна?) част се появява и хирургът МФВ.


The Greek Crisis Explained, Episode 3 from NOMINT on Vimeo.

неделя, 6 юни 2010 г.

Любим журналист: Веселина Седларска

Имате ли любим журналист? А този журналист да не е от столицата?
Аз имам такъв любим автор. Това е Веселина Седларска.Тя живее и работи в Сливен. Чета я веднъж седмично - в съботния брой на „Новинар”.
Нейните материали обикновено имат за повод конкретна случка, но се превръщат в притча. Винаги успяват да ме изненадат с точно наблюдение или смешнотъжна картина на днешните нас. Харесва ми мекотата на звученето и липсата на натрапване и налагане на собственото мнение.
Веселина разбира и обича хората от текстовете си и това се усеща. Тя носи в себе си емпатия, много преди да стане модерна, и мъдрост, за да обобщи и надскочи бита и да те поведе към по-духовните и, съответно, по-тъжните пластове на битието.
Бих искала да видя материалите й, събрани в книга.

Текстове на Веселина Седларска

вторник, 1 юни 2010 г.

На 10-та годишнина на тв Ер малък – държавата на колене пред собственика й

Не знам дали журналистите от една от най-големите перални на мозъци в страната все още са горди с принадлежността си към телевизия Ер малък. Парите (заплатите) са определящи за усещането за успешна реализация в живота. След днешното изказване на г-н Гергов обаче всички работещи в битивито могат да поискат повишаване на заплатите.
В предаването „Тази сутрин” тази сутрин водещите успяха доста реалистично да изиграят ролите си на „задавам въпрос, който току-що ми хрумна” и още по-реалистично удариха няколко теманета пред човека, който за първи път изгря в целия си блясък като собственик на медиата от създаването й до днес.
Г-н Гергов на няколко пъти имаше повод да стане интересен на прокуратурата (напр. опит за подкуп на тогава шефа на БНТ Гоцев от половин млн. лева или в случая, когато Комисията по досиетата го разкри като собственик на електронна медиа в момент, когато това беше забранено от закона; или в случая, когато pro.bg (пардон, тя стана про след като се професионализира, първоначално беше) = ТВ2 се приплъзна из законовите лабиринти и изведнъж се оказа четвъртата ефирна телевизия, което пряко рефлектира върху размера на баницата след цифровизацията/мултиплексите.
Но не стана.
Та днес г-н Гергов със самочувствието не само на собственик на медии, а на човек, поставял в продължение на години държавата на колене, на няколко пъти в празничното ЧРД изявление в сутрешния блок на тв Ер малък сравни своята телевизия с плод-зеленчук и без усмивка на лице обясни, че голям рейтинг се прави с порно. Всичко това – гарнирано с приказки за свободата на словото. И с полагане на собствен паметник неръкотворен с думите към журналистите: „...десет години аз съм водил дела заради вас, вие да имате право да говорите това, което трябва да говорите.”
Може би се е шегувал.
Забавно става.
Представете си медийните магнати на днешна България:
От едната страна е г-н Гергов, който все продава медии и все остава техен собственик, запасан с престилка, предлага качествени краставици за порно в плод-зеленчука си, а отсреща на сергията мама и син джаба (Ирен Кръстева и Делян Пеевски) уволняват всички журналисти от медиите си и назначават само фотографи, защото от днес нататък ще публикуват и излъчват само снимки на премиера.
Завършвам с цитат от Нели Огнянова (търсете символа в него):
Накратко: Кръстева взе от Гергов (Решение №72 ) честотата на Манджуков (Решение №72), която всъщност е честотата на Агафонов (Решение №72)

Истината за европейските икономики в 2.44 минути

Да ни питаш и нас накъде сме се запътили.
То не бяха Лисабонски стратегии, не бяха стратегии „Европа 2020” и все с цел Европата да стане най-мощният икономически световен играч. А истината била проста – за да си мощен, трябва да те изкупи Китай. Те затова американчетата от малки учат в у-ще китайски.
Старата Европа заприличва на холдинг, в който всяка от фирмите взема и дава назаем на и от останалите и не е ясно къде му е началото и къде – краят.
Тъжно, но и мнооого смешно.
От скоро видеото е доста популярно в нета, реших и аз да го кача.
На англ.